płyta ażurowa wymiary

Jak układać płyty ażurowe – porady

Układanie płyt ażurowych

Płyty ażurowe i kostka ażurowa są popularnymi materiałami, które możemy wykorzystać w przydomowych aranżacjach. Samodzielne układanie płyt ażurowych nie jest szczególnie skomplikowane i pozwala na wygenerowanie dodatkowych oszczędności. Dlatego poniżej opiszemy krok po kroku, jak układać płyty ażurowe.

układanie płyt ażurowych

Podjazd z płyt ażurowych – dlaczego warto?

Płyty ażurowe oraz kostka ażurowa wyróżniają się bardzo dużą żywotnością. Są odporne na ściskanie i działanie zmiennych warunków pogodowych. Ich dużym atutem jest także atrakcyjna cena zakupu.

Omawiając zalety płyt ażurowych, warto także wspomnieć o wydajnym odprowadzeniu wód opadowych. Odpowiednio ułożone płyty ażurowe nie ograniczają wchłaniania wody w glebę. Dzięki temu podjazd z płyt ażurowych nie wymaga dodatkowego odwodnienia.

Montaż płyty ażurowej czy kostki jest rozwiązaniem uniwersalnym. Dobrze sprawdzi się zarówno na podjazdach, czy ogrodowych szlakach komunikacyjnych. Atrakcyjna cena połączona z dużą funkcjonalnością sprawia, że produkt jest warty uwagi.

Jak układać płytę ażurową

1 – Planowanie

Układanie płyt ażurowych rozpoczynamy od dokładnego rozplanowania. Na wstępie warto określić powierzchnię płyt oraz ich dokładną lokalizację. Nasz podjazd z płyt ażurowych może też posiadać efektowne zdobienia. Wystarczy wybrać kostkę brukową lub płyty ażurowe o odpowiedniej kolorystyce.

Po dokładnym rozplanowaniu możemy przystąpić do prac właściwych. Pierwsze przygotowania praktyczne to wytyczenie podjazdu i odpowiednie wyrównanie terenu.

Montaż płyty ażurowej rozpoczynamy od usunięcia ok. 20 do 50 cm warstwy humusu. Wyrywamy korzenie roślin, usuwamy kamienie i równomiernie wyrównujemy teren pod podjazd. Odpowiednio oczyszczone podłoże wyrównujemy, a następnie ugniatamy. Pamiętajmy, że układanie płyt ażurowych wymaga zastosowania niewielkiego spadku. Dlatego do prac przyda nam się poziomnica.

2 – Podbudowa

Podbudowa to innymi słowy podłoże nośne pod podjazd z płyt ażurowych. Jej zadaniem będzie równomierne przenoszenie obciążeń. Dobrze wykonana podbudowa zabezpieczy nawierzchnię przed osiadaniem i deformacją.

Podbudowa może posiadać różnorodną grubość. Jej parametry zostają uzależnione od przeznaczenia nawierzchni. W przypadku płyt przeznaczonych na piesze ścieżki komunikacyjne, wystarczy 10 cm podbudowy. Z kolei podjazd z płyt ażurowych powinien posiadać podbudowę o grubości ok. 20 cm.

Nasza podbudowa może składać się z grubo frakcyjnego żwiru lub drobnych kamieni. Należy ułożyć ich równomierną warstwę, a następnie zagęścić. Warstwa nośna pod płyty ażurowe lub kostkę brukową powinna być nanoszona w dwóch warstwach. Dzięki temu zapewnimy jej większą stabilność oraz nośność.

3 – obramowanie

Zarówno kostka ażurowa, płyty jumbo jak i pełna kostka brukowa wymagają odpowiedniego obramowania. W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne obramowania, od palisad przez krawężniki, aż po obrzeża. Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz ukształtowania terenu.
Obramowanie sprawia, że kostka ażurowa nie ulega deformacjom i nie zmienia położenia. Zadaniem tego etapu prac jest również dokładne wytyczenie przyszłej nawierzchni.

4 – Podsypka

Kolejny etap prac to montaż podsypki pod płyty jumbo, kostkę brukową lub kostkę ażurową. Jest to ostatnia warstwa, nad którą znajduje się kostka ażurowa. Podsypka zwiększa przepuszczalność podłoża i wyrównuje je.

W roli podsypki dobrze sprawdzi się kruszywo naturalne lub piasek łamany. Wysypana podsypka powinna być dokładnie wyrównana. Nie musimy jej dodatkowo utwardzać, ani stosować mieszanek cementowych (jak ma to miejsce w przypadku układania pełnych płyt).

5 – jak układać płytę ażurową

Krok piąty obejmuje właściwy montaż płyty ażurowej. Jak układać kostkę ażurową? Wystarczy ułożyć pierwszą linie płyt wzdłuż linii brzegowej. Następne linie dopasowujemy do poprzednich i odpowiednio wyrównujemy.

Montaż płyty ażurowej czy płyty jumbo nie jest szczególnie skomplikowany. Musimy jedynie zadbać o zachowanie odpowiednich odległości oraz wysokości. Kostka ażurowa lub płyty jumbo powinny być też starannie ostukiwane gumowym młotkiem. Umożliwi to szybkie wyrównanie nawierzchni i ułatwi uzyskanie odpowiedniego poziomu.

6 – wypełnienie przestrzeni w otworach

Nasza płyta ażurowa jest już niemal gotowa. Ostatni krok to wypełnienie przestrzeni w otworach. Prace możemy wykonać przy użyciu ziemi i piasku bądź ozdobnego kruszywa.

W pierwszym przypadku zyskamy możliwość obsiania trawy oraz uzyskania naturalnego efektu dekoracyjnego. Wypełnienie z kruszywa może wyglądać nieco bardziej nowocześnie. Dodatkowo zabezpieczymy nawierzchnię przed przerastaniem chwastów i ułatwimy utrzymanie podjazdu w czystości.

Go Top